OLIMPIADY SPECJALNE

logo olimpiady s

 

Pragnę zwyciężyć,

lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć,

niech będę dzielny w swym wysiłku.”

 

Olimpiady Specjalne Polska to sportowa organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Cel Olimpiad Specjalnych

Celem Olimpiad Specjalnych jest wspomaganie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez zapewnienie im udziału w treningach i współzawodnictwie sportowym oraz zwiększenie świadomości społecznej poprzez szerzenie wiedzy na temat możliwości osób z tą formą niepełnosprawności.

Misja Olimpiad Specjalnych

Misją Olimpiad Specjalnych jest zapewnienie całorocznego cyklu treningów i zawodów sportowych w różnych dyscyplinach olimpijskich dla dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Ta forma aktywności wpływa pozytywnie na rozwój sprawności fizycznej, daje sposobność demonstrowania odwagi, doświadczania radości i dumy z własnych sportowych osiągnięć. Uczestnictwo w ruchu Olimpiad Specjalnych to również szansa na nowe przyjaźnie oraz możliwość pełniejszego włączenia się osób z niepełnosprawnością intelektualną w życie społeczności lokalnej.

Filozofia Olimpiad Specjalnych

Olimpiady Specjalne zostały stworzone w przekonaniu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną, potrafią przy odpowiedniej zachęcie i instrukcji trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych dostosowanych, jeśli to niezbędne, do ich potrzeb i możliwości.

Motto Olimpiad Specjalnych

Mottem każdego olimpijczyka specjalnego są słowa przysięgi olimpijskiej wypowiadane w trakcie ceremonii otwarcia zawodów sportowych:

Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć,

niech będę dzielny w swym wysiłku.”

Dyscypliny sportowe w Olimpiadach Specjalnych

W Olimpiadach Specjalnych przyjęto podział na dwie grupy dyscyplin sportowych, w których zawodnicy Olimpiad Specjalnych mogą trenować i 

startować – dyscypliny sportowe oficjalne i popularne lokalnie.

Dyscypliny sportowe letnich Olimpiad Specjalnych w Polsce:

gimnastyka, jazda konna, jazda na wrotkach, lekkoatletyka, piłka nożna, pływanie, trójbój siłowy, tenis stołowy, badminton, koszykówka, kajakarstwo, bocce, bowling, kolarstwo, tenis ziemny.

Dyscypliny sportowe zimowych Olimpiad Specjalnych w Polsce:

narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, łyżwiarstwo szybkie, hokej halowy.

KLUB OLIMPIAD SPECJALNYCH

kadra trenerska: Edyta Schwarz, Marta Rewes, Anna Krzepicka -Kaszuba

Klub Olimpiad Specjalnych przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym Nr 1 w Gdyni działa od 1998 roku. Zrzesza 22 zawodników . Klub organizuje udział uczniów i absolwentów Ośrodka w zawodach sportowych na poziomie wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym w takich dyscyplinach sportowych, jak:

pływanie, lekkoatletyka, hokej halowy, MATP

 

Super User